Telegrafikisht

13/11/2016

Perdhunimet e ballkanit ( +18 )

E gjithe krahina e Krujes dhe e Kurbinit e cila dhe i beri me shume rezistence pushtimit osman e kujton shume mire legjenden me 90 vajzat krutane te cilat u hodhen nga shkembi i Vajes ne gremine per te mos rene ne dore te ushtrise osmane. Po ashtu dhe ngjarjen e ndodhur ne nje fshat te KURBINIT ( Lugarec ) ku ushtria osmane kerkon te marre me dhune nusen e sapomartuar, nderkohe qe vriten te [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Rrezikohen banoret! Demtohet diga ne rezervuarin e Zhejes ne Kurbin

Reshjet e shiut të ditëve të fundit kanë bërë që niveli i ujit në këtë ujëmbledhes të arrijë në piken kritike, ndërkohë që shkarkuesit kanë dalë jashtë funksioni për shkak të amortizimit të tyre. Prurjet e shumta të ujit kanë sjellë dëmtim të diges në disa vende, duke vënë në rrezik çarjen e saj. Kjo situatë e krijuar ka vënë në alarm banorët e zonës, të [ Lexo më shumë...]

0 Comments