Pse bota na quan Albania dhe origjina e emrit Shqipëri

Nga Eqrem Çabej Shqiptari i thotë vetes shqiptar, vendit të vet Shqipëri, Shqipni, po populli njihet në botë, sikundër dihet, lashtërisht si Albanais, Albanese etj., dhe vendi i tij si Albanie, Albania. Ky emërtim i dyfishtë ka arsyet e veta. Ai ka lidhje me disa rrethana të karakterit etnografik, të cilat janë specifike për ShqipërinëVazhdoni leximin “Pse bota na quan Albania dhe origjina e emrit Shqipëri”

Kenga e Kishes se Laçit -Kurt Lika

  Teksti Gjoke Beci Teteqindvjet ne Flake te Qiriut Ne Sebaste rron nje Keshtjelle Balle per balle rri me nje Shpelle Permbi Shpelle vjen nje shenjtor Vete Shna Ndoi me kryq ne dore Fryma e Shenjte e Perendimit I ka dhene bekim Kurbinit Gjergjit te madh ja bekoj shpaten Si mburoj per gjithe Europen NaVazhdoni leximin “Kenga e Kishes se Laçit -Kurt Lika”

BETEJA E ALBULENES ( video )

BETEJA E ALBULENES Albulena prita – prita, Ndal sulltan se te erdhi dita. Skenderbeu prej majes kalit, Si rrufeja zbret prej malit. Skenderbeu ja bani bene, Po te zura n’Albulene, Asnje gjalle nuk do te shpetoje, Fushen gjaku do ta mbuloje. Mbare ushtrine e mori hika Evrenozin ç’e zu frika. Me vrap pashe se teVazhdoni leximin “BETEJA E ALBULENES ( video )”

A e dini se sa të dëmshme janë pijet energjike?

Shumë prej nesh ndoshta konsumojnë pije energjike, kryesisht Red Bull, por a e dini se çfarë i shkakton realisht trupit tonë një kanaçe nga ky produkt? Me siguri jo, përderisa vazhdoni ta konsumoni. Më poshtë do të gjeni një guidë hap pas hapi në të cilën përshkruhet se çfare ndodh në trupin tuaj 10 minuta,Vazhdoni leximin “A e dini se sa të dëmshme janë pijet energjike?”

Skuraj

Fshati SKURAJ është një nga 13 fshatrat e njësisë administrative  Milot në rrethin Kurbin në Qarkun e Lezhës, në veriperëndim të Shqipërisë së Mesme. Skuraj shtrihet në verilindje të Kurbinit në këmbët e malit të Skënderbeut, i cili në këtë fshat ka pikën më të lartë majën e Mëllezës (1123 m). Fshatin e përshkon ngaVazhdoni leximin “Skuraj”

Rrezikohen banoret! Demtohet diga ne rezervuarin e Zhejes ne Kurbin

Reshjet e shiut të ditëve të fundit kanë bërë që niveli i ujit në këtë ujëmbledhes të arrijë në piken kritike, ndërkohë që shkarkuesit kanë dalë jashtë funksioni për shkak të amortizimit të tyre. Prurjet e shumta të ujit kanë sjellë dëmtim të diges në disa vende, duke vënë në rrezik çarjen e saj. Kjo situatëVazhdoni leximin “Rrezikohen banoret! Demtohet diga ne rezervuarin e Zhejes ne Kurbin”

Olsi Jazexhi sulmon 38 klerikët katolik, bashkëpunuan me Fashizmin.

Prej vitesh njihet  per bindjet e tija radikale sa qe shpesh ka arritur kulmin me provokime duke ofenduar figura kombetare si Nene Tereza apo Gjergj Kastrioti , “Lufta që Skënderbeu bëri kundër shtetit osman, ideologjia e tij kristjane fondamentaliste, masakra kundër muslimanëve, besnikëria ndaj Papës së Romës, etj nuk e ndryshojnë shumë luftën e SkënderbeutVazhdoni leximin “Olsi Jazexhi sulmon 38 klerikët katolik, bashkëpunuan me Fashizmin.”

Si të dallojme një vaji ulliri cilësor

Duhet të ndjesh aromën e fortë të ullirit të freskët, një hidhësi interesante në gojë e një djegësi pikante në grykë. Ky është, thënë thjesht, një vaj ulliri Ekstra i Virgjër. Nëse do t’i vinim numra për nga niveli i fortësisë së aromës dhe shijes, aroma e frutit në një vaj të mirë ulliri duhetVazhdoni leximin “Si të dallojme një vaji ulliri cilësor”

“…Në Kurbin nuk vdes trimnia”

Nga Vlash Prendi  Botuar ne gazeten 55më 27/01/2013 Kënga jonë popullore, duke qenë e lidhur ngushtë me historinë,lavdinë dhe jetën e popullit tonë, ka pasqyruar gjendjen e tij politike, ekonomike dhe patriotike në çdo periudhë të historisë si dhe përpjekjet e tij për liri dhe pavarësi. Dihet se jeta e masave tona popullore në krahinënVazhdoni leximin ““…Në Kurbin nuk vdes trimnia””