Telegrafikisht

Tetor 2016

Teuta triumfon, Laçi “fundoset”

Eshte mbyllur sot faza e pare e super liges, Kurbinasit arriten nje tjeter rezultat zhgenjyes ne perballjen me Teuten ne stadiumin Niko Dovana. Teuta me Maganin është ndryshe, dhe këtë e tregoi që sot ndaj Laçit, skuadër të cilën e mundi me rezultatin 3-1. Durrsakët e nisën në sulm, dhe arritën ta zhbllokonin sfidën që në minutën e 12-të me anë të Artur Maganit. Tre minuta më [ Lexo më shumë...]

0 Comments

12 fakte që duhet t’i dini për shegën, ja çfarë kuron

Shega është një frut që është përdorur që nga koha e Hipokratit. Mjekësia tradicionale përdor lëkurën, gjethet dhe farat e saj për të luftuar diarrenë, dizenterinë kronike dhe plagët. Farat e pabëra përdoren për temperaturën, ndërsa të pjekurat për kollën. Në Romën Antike, ajo ishte e njohur për cilësitë kozmetike të saj. Kleopatra përdorte lëngun e saj në [ Lexo më shumë...]

1 Comment

Kurbini

    Nga Kastriot Marku KURBINI ka një sipërfaqe prej 269.03 kilometrash katrorë dhe popullsi rreth 74 000 banorë. Emrin Kurbin (Curbino) në dokumentacionin historik na del në vitin 1457. Në këtë krahinë ka banuar bashkësia ilire e fisit të parthinëve, emër që disa studiues e barazojnë me fjalën shqipe bardhej dhe e marrin si sinonim të albanëve. Dëshmitë e shumta se [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Laçi ka marre fitoren e pare ne transferte kunder Vllaznise

Laçi ka marre fitoren e pare ne transferte kunder skuadres se Vllaznise. Pas nje nisje jo te mire te kampionatit pasi deri ne javen e gjashte kishte grumbulluar vetem tre pike ( Tre barazime  dhe tre humbje). Ne javen e shtate Laçi befason Vllazninë duke e mundur në “Reshit Rusi” shkodranët me rezultatin 1-2. Shtubina kaloi i pari në avantazh vendasit por Laçi e përmbysi gjithçka me [ Lexo më shumë...]

0 Comments

ULLIRI NË GJORËM TË KURBINIT-MONUMENT I RRALLË I NATYRËS SHQIPTARE I LËNË NË HARRESË.

Nga: Edmond BROZI Ulliri mendohet të jetë dru frutor aq i lashtë sa dhe prania e njeriut në tokë. Origjina e tij vjen nga pellgu i Mesdheut dhe mendohet që zanafillën e ka në Palestinë apo Sirinë e sotme. Ulliri historikisht ka simbolizuar paqen. Në Romën e lashtë ulliri ishte i shenjtë dhe konsiderohej si pema frutore më e rëndësishme në historinë e agrikulturës. Pellgu i [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Vlerat ushqyese dhe kurative të hurmës

Hurmat  rriten në mbarë botën, por 90% të prodhimit të tyre bëhet në Kinë, Japoni dhe Korenë e Jugut. Kohët e fundit hurma  prodhohet me shumicë edhe në Brazil, Itali, Turqi, Zelandën e Re, Australi, Kili etj. Në botë sot vlerësohet që të prodhohen rreth 2 milion ton hurma në vit. Vlerat ushqimore dhe kurative të hurmës Në të gjithë Azinë, veti të ndryshme shëruese i [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Mareja, e njohur me shume per rakine por ka dhe plot vlera te tjera

Emri botanik i maresë është Arbutus Unedo dhe ne po ju sjellim në vëmendje këtë frut unik. Bima e maresë e cila ka ngjashmëri me boronicat e kuqe, shpesh përdoret për zbukurim.  Shija e saj është unike dhe freskuese, ndonëse pak të thartë. Në rajonin e Mesdheut kokrrat e egra Arbutus janë mbledhur dhe vlerësuar prej kohësh. Në këto vende, mareja konsiderohet si një pemë [ Lexo më shumë...]

0 Comments