Idet, vlerat e jashtzakonshme te saj.

Idet, xinxifet apo si t’i doni! Disa i quajnë Ide (në
Shqipërinë e Mesme), të tjerë XINXIFE (në Jug)KIMCA i thone ne veri. Po le t’i quajmë Ide, meqë ka ky emër një farë
ngjashmërie me vendin nga janë prodhuar së pari, në Indi
mandej në Kinë dhe Lindjen e mesme. Fruti ka qenë i përdorur
në mjekësinë kineze për më shumë se 4000 vjet. Sipas një
studimi të publikuar Idja përmban kalium, fosfor, mangan dhe
kalcium si minerale kryesore. Ka edhe sasi të lartë të
natriumit, zinkut, hekurit dhe bakrit. Idet përmbajnë 20 herë
më shumë vitamin C se fruti i qitros. Përmbajtja e vitaminave
dhe mineraleve të frutave ndihmon të qetësojë stomakun,
lehtësoje fytin, të shtyp oreksin, mbron shëndetin
kardiovaskular, rrit metabolizmin dhe pastron enët e gjakut.
Trupi kërkon 24 aminoacide të funksionojë dhe idet përmbajne
18 nga 24. Aminoacidet ndihmojnë në mirëmbajtjen dhe formimin
e kockave, lëkurës, muskujve, gjendjen e humorit, hormonet,
enzimat në trup. Ato janë gjithashtu thelbësore për ndërtimin
e më shumë se 50.000 proteinave të bëra nga trupi njeriut.
Aminoacidet ndihmojnë trupin në shërimin e plagëve dhe
sëmundjeve. Nga një studim i publikuar thuhet se janë vërejtur
efektet mbrojtese të ideve në mëlçi. U gjet se fruti mbron
mëlcinë nga lëndimet në studimin qe u bë mbi minjtë. Idet
gjithashtu ndihmuan për të eliminuar stresin oksidativ në
mëlçi. Stresi oksidativ është kur format e radikaleve te lira
në trup bashkëveprojnë me qeliza. Radikalet e lira mund të
çojnë në shumë sëmundje. Eksakti i ujit i marr nga frutat e
ideve u studjua nga Instituti i kërkimeve “Vaksina dhe Serum
“në Iran. Një studim, i cili u botua në numrin shkurt të 2008
ne Cytotechnology, u konstatua se ky ekstrakt pengonte qelizat
e tumorit dhe mund të ketë komponime të dobishme për përdorim
medicinal. Kjo ishte veçanërisht e dobishme kundër qelizave
Jurkat leukemic, të cilat janë të lidhura me leuçemine.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: