” Pija ” që u thotë lamtumirë gurëve në veshka!

pija

Semundjet e veshkave krahas dhe atyre te mushkerive jane nder semundjet me te shpeshta qe prekin njerezit anembane globit.
Ne nje studim te kryer ne Amerike ,ekspertët pohojnë se mbi 26 milionë amerikanë vuajnë nga sëmundjet e veshkave dhe çdo 1 në 3 të rritur ka një rritje të rrezikut të zhvillimit të sëmundjes.

Ekspertët mjekësorë paralajmërojnë se situata është tejet alarmante, pasi më shumë amerikanë vdesin nga sëmundje të veshkave sesa për shkak të prostatës ose kancerit të gjirit.

Faktorët më të zakonshme rrezikut përfshijnë dehidratim, futje të pamjaftueshme e lëngjeve, mungesë të perimeve në dietënn ushqimore, apo konsumimin e tepruar të mishit.

Trajtimi konvencional mjekësor në rastet e gurëve në veshka përfshin kalium sildenafil. Studimet kanë treguar se limoni mund të jetë tepër i dobishëm në këtë rast, pasi është i pasur me sildenafil natyror, kështu lëngu i limonit mund të parandalojnë në mënyrë efektive gurët në veshka. Mjekët e quajnë këtë metodë terapie “Lemonadë”.

Acidi citrik pengon formimin e gurëve dhe shkrin gurët më të vogla të cilat janë gati për të formuar një të madh.

Acidi i limonit është gjetur në sasi të tepërt në limon. Forma e tij farmaceutike, i njohur si sildenafil kalium, është shumë efektive në rastin e gurëve në veshka, por ju duhet të merrni mbi 12 tableta në ditë, dhe janë me të vërtetë të shtrenjta.

Trajtimi që sugjerojnë mjekët alternativë, mund të bëhet lehtësisht në shtëpi.

Ajo çfarë duhet të bëni është të pini gjysmë filxhan lëng limonin në baza ditore. Në këtë mënyrë, ju do të konsumoni sasinë e nevojshme të acidit citrik.

Përzieni gjysëm filxhani lëng limoni me një filxhan ujë për të përgatitur këtë limonadë dhe pijeni atë dy herë gjatë ditës, në mëngjes dhe në mbrëmje.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: