Medaljet e arit nuk janë prej ari! Ja nga se përbëhen dhe vlera e tyre.

XOSlDdFr

Në aspektin financiar medalja e artë nuk është sa ka ndonjë vlerë të madhe. Revista amerikane “Forbes”, ka bërë një hulumtim për vlerën monetare të medaljeve të arta, të argjendta e të bronzta që do të ndahen në Lojërat Olimpike në Rio.

Megjithëse asnjëra prej tyre nuk janë vetëm me ari, argjend apo bronz, por ato kanë një vlerë reale, të përcaktuar në treg.
Sipas Forbes, medaljet e arta janë të përbëra vetëm më 1% ar, 92.5% argjend dhe pjesën e brendshme të bronztë.

Me çmimet aktuale të tregut, 1% i përdorur apo 6 gramët e medaljes së artë do të vlenin 249.2 dollarë (41.57 dollarë për gram) 92.5% i përbërë nga argjendi kushton 259$ (0.56 dollarë për gram). Pra, vlera monetare e një medalje ari do të ishte 508.42 dollarë.

Medaljet e argjendta, të cilat përbëhen me 93% argjend, nga ku 30% është argjend i ricikluar nga sende dhe 7 % përbëhet nga bakri, më një vlerë monetare 260.4 dollarë.

Medaljet e bronzta janë kryesisht të përbëra nga bakri dhe në Lojërat Olimpike të 2012 vlera monetare e tyre ishte më pak se 5 dollarë.

Nëse e gjithë medalja do të ishte prej ari do të vlerësohej gati $ 22,000. Viti 1912 ishte e hera e fundit që u dha medalje të gjitha ari.

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: