Telegrafikisht

Gusht 2016

Kisha e shen Merise

Nga Kastriot Marku Ndodhet në Kurbin, në fshatin Shëmri dhe është një kishë abaciale me rëndësi e Arbërisë mesjetare. Sipas të dhënave gojore aty kryenin shërbesat fetare Gjergj Kastrioti së bashku me bashkëshorten e tij Donikën. Të gjithë banorët e fshatit Shënmëri janë të besimit islam por kjo nuk i ka penguar ata të përkujdesen për objektin dhe njëkohësisht të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Kalendari i ndeshjeve per kategorinë Superiore për sezonin 2016-2017

U hodh shorti i Kategorisë Superiore për sezonin 2016-2017. Edhe në këtë kampionat nuk do të ketë ndryshim formati. Në Kategorinë Superiore 2016-2017 do të ndeshen ndërmjet tyre në katër faza për 36 javë 10 skuadra të cilat janë: Flamurtari, Korabi, Kukësi, Laçi, Luftëtari, Partizani, Skënderbeu, Teuta, Tirana dhe Vllaznia. Java 1, 7 Shtator 2016   Korabi – Laçi [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Principata e Arbërit

Nga Kristo Frashëri  Principata mesjetare e Arbërisë është formacioni i parë shtetëror i krijuar në trevën e sotme shqiptare.  Ajo shfaqet në burimet historike në fund të shekullit XII, më saktë në vitin 1190. Principata e Arbërisë jetoi si shtet i lirë gati njëçerekshekulli. Pavarësisht se e humbi pavarësinë, formimi i saj siç do të shohim, nuk e humbi rëndësinë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

” Pija ” që u thotë lamtumirë gurëve në veshka!

Semundjet e veshkave krahas dhe atyre te mushkerive jane nder semundjet me te shpeshta qe prekin njerezit anembane globit. Ne nje studim te kryer ne Amerike ,ekspertët pohojnë se mbi 26 milionë amerikanë vuajnë nga sëmundjet e veshkave dhe çdo 1 në 3 të rritur ka një rritje të rrezikut të zhvillimit të sëmundjes. Ekspertët mjekësorë paralajmërojnë se situata është tejet [ Lexo më shumë...]

0 Comments

14 Gusht 1464, vdiq Papa Piu II .Kryqëzata kunder osmaneve me ne krye Skenderbeun do deshtonte.

Në kulmin e pergatitjeve të kryqëzatës së vendeve europiane, kundër pushtuesve osmanë, vdiq më 14 Gusht 1464 ne menyre te papritur dhe te mistershme( thuhet qe u helmua), Papa Piu II, frymëzuesi dhe organizatori i saj.Ai ishte papa i 210 i kishes katolike, Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 19 gusht 1458 dhe deri më 14 gusht 1464. Paraardhës i tij ishte papa Kalisti [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Medaljet e arit nuk janë prej ari! Ja nga se përbëhen dhe vlera e tyre.

Në aspektin financiar medalja e artë nuk është sa ka ndonjë vlerë të madhe. Revista amerikane “Forbes”, ka bërë një hulumtim për vlerën monetare të medaljeve të arta, të argjendta e të bronzta që do të ndahen në Lojërat Olimpike në Rio. Megjithëse asnjëra prej tyre nuk janë vetëm me ari, argjend apo bronz, por ato kanë një vlerë reale, të përcaktuar në treg. [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Një breshkë rreth 400 kg është kapur nga peshkatarët në Lagunën e Patokut

Një breshkë rreth 400 kg është kapur nga peshkatarët në Lagunën e Patokut. Kjo është hera e parë që në rrjetat e peshkatarëve bie një breshkë me të tillë peshë. Biologët dhe studiuesit e fushës shprehen se, një breshkë pak më e vogël është kapur rreth viteve ’60 në këtë zonë, por kurrsesi 400 kg. “Kam 50 vite që bëj kërkime dhe një gjallesë të tillë unë e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

SFIDUESI I MADH I DIKTATURES

(Ese për Lek Preng Pervizin editor i revistës KUQ E ZI) Nga Thanas GJIKA Lek Pervizi (bir i gjeneral Preng Pervizit), bashkë me Mërgim Korçën (bir i Dr. Xhevat Korçës), Uran Butkën (bir i mësusesit Safet Butka), Eugjen Merlikën (bir i ing. Petrit Mustafa Merlikës) e shumë veprimtarë demokratë të ditëve tona, janë bij të elitës intelektuale shqiptare që po formohej gjatë [ Lexo më shumë...]

1 Comment

Prenk Pervizi: Gjenerali i Monarkisë Shqiptare.

PRENK PERVIZI (1897-1977)  Gjeneral Prenk Pervizi lindi më 4 maj 1897 në fshatin Skuraj të Kurbinit në një familje me tradita atdhetare. Ne vitin 1912, Prenk Previzi ishte vetëm 15 vjeç kur merr pjesë në ngritjen e flamurit në Milot përkrah xhaxhait të tij, Gjin Pjetrit. Në periudhën 1914-1918, falë interesimit të drejtpërdrejtë të Gjin Pjetrit, mbaron me rezultate të [ Lexo më shumë...]

0 Comments