Telegrafikisht

Shalqini, pse duhet ta konsumojme!?

girl-905x395

Një nga frutat më të kërkuara dhe më të populluara në stinën e verës është shalqini. Shalqini është një frut që përmban sasi të madhe uji, sheqer fruktoz, fibra dhe kripëra minerale.  Shalqini është një antioksidantë që shërben për luftimin e shumë sëmundjeve. Ai lufton kancerin në prostantë, tumore të ndryshme të aparatit tretës por edhe kancerin e gjirit. Fruti i magjishëm i shalqinit ofron shumë vitaminë C, likopenë, magnez dhe kalium. Është një nga frutat që mjeket e  këshillojne të konsumohet edhe nga personat që vuajnë nga hipertensioni dhe gurët në veshka. Në vendet arabike konsumohen dhe farat e shalqinit pasi ato janë shumë të pasura me acide yndyrore dhe luftojnë sëmundjet kardiovaskulare. Na japin shumë magnez dhe kripëra minerale.

Publicitet

kontakt : kurbinalbania@hotmail.com

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: