Telegrafikisht

Korrik 2016

Kisha e Shen Prendes shpallet monument kulture

  Shën Prendja e Kurbinit – “Scriptorium” i trashëgimisë historike dhe kulturore shqiptare Nga Kastriot Marku Shën Prendja ka ardhur si formë e shqipëruar e asaj që në traditën bizantine njihej si Shën Parashqevia, Veneranda ose ital. San. Veneranda ose San. Parasceve ose Venerina (shenjtore e shekullit II), që në traditën latine njihej si Venera ose Shën Veneranda, e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Lajme te mira nga kampi bardhezi ! Nis ringjallja…

Më në fund ka nisur gjallërimi laçian, por me nuancë “braziliane”, pasi timonieri i ri do të jetë një brazilian si dhe 5 futbollistë janë me origjinë nga ky shtet. Dje pasdite, në orën 18:30, në Qendrën Kombëtare Stërvitore në Kamëz ka startuar faza përgatitore e skuadrës kurbinase. 33 futbollistë ishin të pranishëm në këtë seancë stërvitore, ku vetëm 5 prej tyre [ Lexo më shumë...]

0 Comments

A po shpërbëhet skuadra e Laçit!?

Vitet e fundit skuadra e Laçit ka qenë vendimtare në përcaktimin e ekipit që do të fitonte titullin kampion, apo atyre që do të binin nga Kategoria Superiore, apo per te luajtur në Europë. Kurbinasit kanë bërë një nga sezonet e tyre më të dobët të viteve të fundit, megjithatë arritën të siguronin finalen e Kupës së Shqipërisë. Të pathyeshëm në shtëpi, por fitimtarë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Thana, vlerat e saj ne mjekesine popullore

Kur shohim kete foto menjehere na kujtohet ” RAKIA E THANES ” por thana në saj të përbërësve të saj ka gjetur një përdorim të gjerë në mjekësinë alternative. Për qëllime mjekësore përdoren kokrrat e thanës, gjethet, lëvorja e degëve dhe bërthamat e frutave. Kokrrat e thanës janë të pasura me shumë vlera ushqyese. Ato përmbajnë rreth nëntë për qind sheqer, [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Pren Ndrec Gega, roli i tij ne levizjen per pavarsi te Kurbinit.

Pren Ndrec Gega (Martini) 1870-1941 Lindi ne pranvere te vitit 1870 ne familjen e njohur te Mertijve ne Milot.Kjo familje ose ky fis i madh ishte fisi i pare dhe me i vjeter ne Milot , i cili shfaqi dashamiresine dhe patriotizmin nepermjet djemve te tij me te mire duke dhen kontributin dhe gjakun e tyre per mbrojtjen e atdheut.Preni ishte djali i dyte i Ndrec Geges.Ne moshe shum te vogel ai [ Lexo më shumë...]

2 Comments

Ja ç’ka thene “historiani” turk per Skenderbeun!

Gjergj Kastrioti (Skënderbeu), është Heroi ynë Kombëtar dhe si i tillë mbrohet nga Kushtetuta dhe Kodi Penal i Republikës së Shqiperisë. Kërkojmë shpalljen NON GRATA të pseudohistorianit turk Talha Uğurluel për fyerje të simboleve kombëtare shqiptare. Kërkojmë zbatimin e ligjit penal shqiptar dhe parimin e reciprocitetit mes popujve sanksionuar nga e drejta ndërkombëtare! Ky i [ Lexo më shumë...]

1 Comment

Shalqini, pse duhet ta konsumojme!?

Një nga frutat më të kërkuara dhe më të populluara në stinën e verës është shalqini. Shalqini është një frut që përmban sasi të madhe uji, sheqer fruktoz, fibra dhe kripëra minerale.  Shalqini është një antioksidantë që shërben për luftimin e shumë sëmundjeve. Ai lufton kancerin në prostantë, tumore të ndryshme të aparatit tretës por edhe kancerin e gjirit. Fruti [ Lexo më shumë...]

0 Comments