Qyteti i Laçit ( video )

Qyteti i Laçit është qendër e rrethit të Kurbinit . Në lindje të tij gjenden rrënojat e kështjellës së Sebastes dhe kisha e Shna Ndojit. Në vitin 1902 Shtjefën Gjeçovi çeli shkollën shqipe. Deri në vitin 1959 ishte fshat, por pas kësaj kohe u shndërua në një qendër urbane . U ndërtua Uzina e Superfofatit 1967, Uzina e shkrirjes së bakrit (1978), Kombinati Kimiko-Metalurgji kombinati i drurit, parku automobilistik i mallrave etj. Koordinatat gjeografike janë : 41°49′N 19°37′E. Sipërfaqja : 13.5 km2. Popullsia gjithsej 30 740 banorë. Qyteti ka 29 391 banorë ndërsa fshati 1354 banorë.  Për shumë kohë u quajt qytet industrial, pasi aty u ngritën disa uzina, të cilat, për shkak të teknologjisë së vjetëruar, nuk funksinojnë më. Laç, emri i vjetër i të cilit quhet SEBASTE, është mjaft i njohur në gjithë Shqipërinë për Kishën e Shënandout, e cila vizitohet nga mijëra pelegrinë. Ka një shkollë te mesme dhe 5 shkolla 9-vjeçare publike dhe një private.
Per te gjithe nostalgjiket !
“Laçi, qytet industrial”. Skenari: Kujtim Gjonaj, regjizor: Qerim Mata; As/operator: Rodolf Radovani. Kinostudio “Shqipëria e re”, 1976.

 

www.GIFCreator.me_RohuNY

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: