Telegrafikisht

Prill 2016

Kerkohet ura, vazhdojne te mbeten te izoluar disa familje ne Shkopet.

Fëmijët e disa familjeve ne fshatit Shkopet në Kurbin rrezikojnë jetën çdo ditë në përpjekje për të shkuar në shkollë. Ata janë të detyruar të kalojnë në forma primitive lumin e rrëmbyeshëm, për shkak se mungon ura. Ky problem eshte raportuar disa here ne shume media lokale dhe kombetare por deri tani asnje reagim nga institucionet pergjegjese. Për të kaluar nga njëri kah [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Të fshehtat e Laçit

  Historia e Laçit, jo thjesht e qytetit por edhe emrit të tij, lidhet me vitet që ai ka mbi shpinë, që prej krijimit në periudhën komuniste. Lidhet me fabrikat që sollën këtu banorë nga zona të ndryshme, por pak kërkohet te të vërtetat krejt të ndryshme, që ofron e shkuara e tij. Gjithmonë ky qytet është paragjykuar, ndoshta për shkak të problemeve që e kanë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Kurbini për të shitur veç fiq e dardha?!

Nga Violeta Murati Mbaj mend kamionët që niseshin nga çdo anë e rrethit në atë kohë, Krujës, drejt plazhit të Patokut, në Laç. Tani i thonë Laguna. Edhe pse fëmijë pushimet e verës i prisnim me padurim vetëm për të shkuar në Patok. Nga rruga nacionale deri në plazh, rruga vinte vijë e drejtë, në dy anët këneta, ku nuk ishte problem të shihje lloj lloj shpendësh të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Fakte dhe statistika qe nuk i dinit rreth djathit shqiptar

Dhie, Lope, Deleje, Shqiptarët me 11.5 kilogramë për frymë në vit renditen në vendet me konsum të lartë të djathit në botë. Qoftë i bardhë apo kaçkavall me vrima, djathi është kurdoherë në tavolinën e shqiptarit. Gjirokastra,Tepelena,Vlora,Korça por dhe Kukesi,Dibra,Tropoja,Shkodra,Puka,Mirdita,Kurbini  kane nje tradite ne prodhimin e djathit mjaft cilesor. Sekreti është i [ Lexo më shumë...]

1 Comment

Si te dallojme mjaltin e rreme!

Fërkoni pak mjaltin në mes gishtit tregues dhe të madhit derisa të shpërbëhet. Pak mjaltë do të depertoje  në lëkurë, nëse ka mjaltë, sepse mjalti i pastër është i mirë për lëkurën. Mjalti natyral nuk është ngjitës. Nëse ajo që jeni duke e fërkuar është ngjitëse, do të thotë që ka sheqer ose ëmbëltues artificial në të. Vëni disa pika në letër apo pecetë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Qyteti i Laçit ( video )

Qyteti i Laçit është qendër e rrethit të Kurbinit . Në lindje të tij gjenden rrënojat e kështjellës së Sebastes dhe kisha e Shna Ndojit. Në vitin 1902 Shtjefën Gjeçovi çeli shkollën shqipe. Deri në vitin 1959 ishte fshat, por pas kësaj kohe u shndërua në një qendër urbane . U ndërtua Uzina e Superfofatit 1967, Uzina e shkrirjes së bakrit (1978), Kombinati Kimiko-Metalurgji [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Papa Klementi XI, një hartë e rëndësishme e Shqipërisë së epërme e vitit 1689

Nga Kastriot MARKU Hartat janë një domosdoshmëri për të gjithë ata që kanë në projektet e tyre udhëtime të karakterit turistik, për pelegrinazh, aktivitet misionar, vizita etj. Në kushtet e sotme teknologjia ka bërë të mundur një lehtësim të skajshëm për këtë. Mjafton të gjesh një guidë, jo vetëm fizike në trajtë libri në libraritë e shumta, por edhe online gjen [ Lexo më shumë...]

0 Comments