Dita Ndërkombëtare e Gruas.

Dita Ndërkombëtare e Gruas.

8 mars – Viti 1910 përkujtohet si viti kur u kremtua për herë të parë dita e 8 Marsit, sot e njohur si Dita Ndërkombëtare e Gruas.

Ishin të paktën 100 gra, përfaqësuese të një sërë vendesh europiane dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të mbledhura në Kopenhagen të Danimarkës nën kryesinë e Klara Cetkinit, që vendosen që çdo vit 8 Marsi, të përkujtohej si Dita Ndërkombëtare e Grave.

10325708_833818969979637_2988741701864549595_n
Nena me femijen, pikture nga Ndue Pepa

 

Kjo ditë u zgjodh në kujtim të 8 Marsit 1857, kur rrobalarëset e New York-ut u ngritën në protestë për të drejtat e tyre kundër shtypjes e shfrytëzimit të egër, që u bëhej në punë atyre dhe fëmijëve.

Për herë të parë 8 Marsi në Shqipëri u kremtua në vitin 1942.

Poezi per nenen

EMRIN NËNË E BEKOI ZOTI

Nga mall’ i zemrës së zhuritur
rrodhi vesa mëngjesore
me një buzëqeshje dhe lot të kripur
për ty nënë bëj përmendore.

Kush na i puthte sytë ngadalë
kur derdhëm lotin ton të parë ?
Shqiptuam NËNË të parën fjalë
kur kemi qeshur edhe qarë.

Zjarri i dashurisë fërfëllon
edhe ngrihet gjer tek dielli
Fjalën nënë kush e harron
pastë mallkim çdo lot qielli.

Kur suri i lodhur mu përgjumë
ndër shkëndijat e një ylli
– dashuria jote më përkundë
dhe bie mbi mua si gjethe pylli.

Në atë vajtim të lënduar
që thuri e shkuara fëmijëri,
zërin e dashur s’ta kam harruar
dhe as buzët që puthën sytë e mi.

Me afshin e jetës magjiplote
fjalën nënë në qiell s’kalisë
Zëri – Sytë – Dora jote
jan proverbë i perëndisë.

Mbi flokët e thinjur, nëna ime
nëse një ditë do të hedhë zhgënjim,
– në të falsha brengë a dhimbje
vdeksha si dielli në perëndim.

E shndërroj në lule çdo re të bardhë
dhe e vadis me pika loti
se nëpër shekuj gjithë me radhë
Emrin NËNË e bekoi zoti…….
.
Copyright- © -Artan Gjozi

.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: