Telegrafikisht

Mars 2016

Ura që i mbijetoj Nazismit por jo ” barbarëve të skrapit”

Nga Edmond Brozi Ura e Zogut (e quajtur kështu sepse u ngrit në kohën e qeverisjes së  Ahmet Zogut). Ura u ndërtua mbi lumin Mat në Milot, në harkun kohor të një viti nga Kompania Mazorana & Co. e përfaqësuar nga inxhinieri i vet zbatues Z. Erwin Schnitter dhe u inaugurua me 26 maj të vitit 1927. Projekti  u realizua nga inxhinieri Gjovalin Gjadri (1899-1974), i cili u diplomua [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Skënderbeu dhe Kokë Malçi

Kokë Malçi ishte nga fshati Skuraj i Kurbinit. Thuhet se ai ishte dhe një bashkëluftëtar i Skënderbeut, të cilin e kishte këshilluar për taktika dhe strategji lufte. Sipas legjendes, njohja e Skënderbeut me Kokë(Kolë) Malçin ishte krejt e rastësishme…disa vite përpara rrethimit të dytë të Krujes. Plaku i urte po pununte në aren e tij në Skuraj, ndërkohe që Skënderbeu [ Lexo më shumë...]

1 Comment

Teqja e Shullazit

Teqja e Shullazit eshte nje objekt kulti me interes qe quhet edhe teqeja Baba Isak. Ajo gjendet në fshatin Shullaz buze rruges automilistike, dhe mendohet se është ndërtuar në vitin 1703. Besimtarët myslimanë bektashinje kremtojnë me 22 mars Ditën e Nevruzit, ditëlindjen e  Imam Aliut. Festa e Nevruzit shënon fillimin e vitit të ri, sipas sektit bektashian dhe përkon me ditëlindjen [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Papa shqiptar Klementi XI

Postuar fillimisht tek kurbini.info:
Papa Klementi XI, Gjon Françesk Albani u lind në Urbino (Itali) me 23 korrik 1649. Me 9 tetor 1700 fillon detyrën e Papës. Papa Klementi XI – Albani vdiq me 19 mars 1721 mbasi e udhëhoqi kishën katolike për 21 vjet rrjesht dhe rreshtohet i katërti për nga vitet [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Mulliri i “Skënderbeut” i lënë në harresë…

Nga Edmond Brozi Ndër banorë të zonës rreth këtij mulliri fliten disa legjenda. Sipas legjendes thuhet që në ketë mulli ka bluar vetë Gjergj Kastrioti “Skënderbeu” me ushtrinë e tij pasi ushtria osmane i kishte djegur te gjithë mullijte e tjerë. Ky mulli arriti të shpëtonte nga sulmet barbare ngaqë ishte i fshehur mes malesh. Pasi mbaron së bluari kur Skënderbeu [ Lexo më shumë...]

1 Comment

Dom Shtjefën Kurti, martiri që nuk u gjunjëzua prej komunizmit

 Nga VLASH PRENDI   Një ditë pranverë të vitit 1925, pas përfundimit të studimeve në Universitetin Teologjik të Romës, prifti patriot dhe atdhetar Don Shtjefën Kurti do të trokiste në kishën e vjetër të fshatit Novosel të Kosovës. Në moshën 28-vjeçare do të niste misionin shpirtëror të meshtarit dhe misionin fisnik të atdhetarit. Jeta e Don Shtjfnit ka qenë një [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Dita Ndërkombëtare e Gruas.

Dita Ndërkombëtare e Gruas. 8 mars – Viti 1910 përkujtohet si viti kur u kremtua për herë të parë dita e 8 Marsit, sot e njohur si Dita Ndërkombëtare e Gruas. Ishin të paktën 100 gra, përfaqësuese të një sërë vendesh europiane dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të mbledhura në Kopenhagen të Danimarkës nën kryesinë e Klara Cetkinit, që vendosen që çdo vit [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Ulliri i Gjormit Kurbin, më i vjetri në Ballkan

    Nga Dr.Selman MeziuNuk bën pjesë në zbulimet astronomike. As ndonje zbulim më çudisjellës se ai i Ajnshtajnit gjigand mbi teorinë relativitet ku pas njëqind vjetësh që zbulohen valët elektro manjetike të cilat ai vetë i kishte parashikuar teorikisht se egzistonin. Nuk e pa njeri në qiell, natën me yje si një disk fluturues. Edhe kjo jo. Nuk është zbulim i Prislit [ Lexo më shumë...]

0 Comments