Telegrafikisht

Halil dhe Dhurata Aliaj – gjall a dek nusen t’ma bini.

Teksti:Lek Gega, Kompozitor: Kadri Lika.

Gjalle a dek nusen tma bini !
Pesedhjete krushq ti or mik ti due,
Te tan n’arme te jene hazrue.
Pesedhjete krushq kam me ti que,
Veç nje bese t’ma mbaje Kurbini,
Gjalle a vdek nusen t’ma bini!
Krushq e nuse kur kane dale,
Ka nise kangen nje kengetar,
O ju malet e Shqiperise,
Bese si zihet osmanllise,
Kur na djeg dhe robt e shpise.
Fjalet e kanges pa mbaru,
Krushq e nuse jane rrethu,
Briti pasha nalt mbi kale,
Ndalu pak ore Shqiptar!
Robine nusen do ta marre.
-Jo ore pashe se rron trimnia,
At bidat se njeh Shqipnia.
Nusen tash ta jep alltia.
N’Lugarec valle çka me pa?
Kushq e nuse te tan jane vra!
Nusja e kuqe rrin mbi kale,
Na i del pashes balle per balle,
Pashe Stambollit fale me shendet,
Me nje shqiptare i thuj kam mbet,
Veç kur flake mori alltia…
Per hajer pashe na qofte miqesia!

Publicitet

kontakt : kurbinalbania@hotmail.com

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: