Pjese nga Balada e Kurbinit

Balada e Kurbinit është një film dramatik me metrazh të gjatë prodhuar në Shqipëri më 1990 nga Kinostudio Shqipëria e Re. Regjia: Kujtim Çashku, Skenari: Vath Koreshi, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Feim Ibrahimi.

Përmbajtja e filmit
Filmi flet per fatin e djemve kurbinas që nisen në luftë si mercenarë dhe kthehen të vdekur. Vajzat e fshatit presin e presin te fejuarit per t’u kthyer nga lufta dhe më në fund martohen me të tjerë. Një vezir mundohet të martohet me një grua të re e të bukur, e cila është e lodhur nga pritja e gjatë dhe burrit ushtar.

Aktorët
Reshat Arbana – Kuke Memini, Kryezoti
Ndrek Luca – Vuhan Pasha
Timo Flloko – Gurgen Dreni
Besa Imami – Nena e Gurgenit
Matilda Makoçi – Bashkeshortja e Dardit
Petrit Malaj – Dard Skura
Ema Ndoja – Donika
Tinka Kurti – Nena e Dardit
Lazër Filipi – Keshilltari i Vuhan Pashait
Dhurata Kasmi – Meja
Ahmet Pasha – Serzem Bimbashi
Sulejman Dibra – Kader Herzi
Ferdinand Radi – Sejmeni i Pashait
Ndrek Prela – Nje nga kurbinasit
Spiro Urumi – Ligur Bashi
Vangjel Heba – Temal Berati, ikonografi
Vitore Nino – Nje nene kurbinase
Muhamet Sheri – Hanxhiu
Vitore Nino – Nje nene kurbinase
Redi Radoja – Niku, vellai i Donikes
Bruno Shllaku – Luftetari kurbinas
etj..

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: