Grupi i Krujës – Shkami i Vajës

Terezina Gega dhe grupi i vajzave të Kurbinit me këngën e shkëmbit të Vajës, Krujë. I kushtohet ngjarjes së famshme ndodhur para 500 vjetësh; 90 vajza Krutane u hodhën nga shkëmbi që të mos binin në duar të pushtuesit Turk ne mënyrë që të mos çnderonin Arbëninë.
Nga Festivali Folklorik i Gjirokastrës 1983.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: