Uzina e Superfosfatit Laç,simboli dhe “krenaria” e dikurshme e qytetit.

Uzina e superfosfatit Laç

Pamje  nga Uzina e Superfosfatit Laç, “krenaria” e ketij qyteti gjate dekadave te fundit te regjimit komunist, vijon te na kercenoje edhe mbas 20 e ca vitesh kur ky regjim u debua. Gjithsesi kujtesa jone nuk mund ta hedhe pas ate çfare u be nder vite brenda kesaj fotografie.

Uzina e Superfosfatit e cila më pas u shndërrua në Kombinatin Kimiko-Metalurgjik të Laçit përbëhej nga disa objekte uzina e fabrika: 1. Fabrika e Acidit Sulfurik Nr 1, Fabrika e Acidit Sulfurik Nr 3, Uzina e Superfosfatit pluhur Nr 1, Uzina e Superfosfatit Nr 2, Fabrika e Granulimit, Fabrika e Acidit Nitrik, Uzina e shkrirjes së bakrit, Fabrikën e kuarcit u ndertua per permbushjen dhe plotesimin e kerkesave ne shume sektore jetike te ekonomise së centralizuar të vendit me plehra kimike fosfatike, prodhimin e kimikateve te tjera te rendesishme si acid sulfurik, acid nitrik etj. Nga kjo zonë industriale trashëgojmë një sasi kimikatesh, pesticidesh dhe mbetjesh teknologjike në një sasi prej gjithsej rreth 700 000 tonë. Nuk janë trajtuar asnjëherë mbetjet teknologjike të atyshme. Sipas të dhënave zyrtare të monitoruara nga specialistët përkatës ende sot gjenden 121.3 tonë kimikate; 63 ton squfur, 38 ton sulfazol, 11.1 ton pastë bordoleze, oksiklorur bakri, 6.02 ton, zinoksevinë 2 ton, sulfat bakri 1.17 ton.

 

Qyteti i Laçit ne fillimet e ndertimit te tij…

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: