Stema e Skurajve

 

Stema e SKURAJVE ne Muzeun Historik Kombetar ne Tirane.

556904_590927500935453_1256134092_n
(Foto Kastriot Marku).

Familja Skura ishte njëra prej familjeve më të shquara të fisnikërisë së Arbërit në periudhën nga fundi i shekullit të XII deri në gjysmën e dytë të shekullit të XIV, me origjinë nga fshati me të njëjtin emër në krahinën e Kurbinit. Dera e Skurajve kishte një vend të rëndësishmë në hierarkinë e  Arbërisë përgjatë periudhës bizantine.
Në dokumente mesjetare Latine, Bizantine dhe Sllave, mbiemri dokumentohet në disa trajta gjuhësore shkrimore si: Scura, Schura, Schuro, Sguro, Scuro, Sgouros, Zgura etj. Emërtimi Skura ka prejardhjen toponimike nga treva e Shqipërsisë së Mesme që fillimisht dokumetohet i lokalizuar tek Marin Barleti si Skuria, krahinë midis Tiranës dhe Durrësit. Në kët areal gjeografik sot mbijeton në trajtë emërtimi fshati Skuraj në rrethin e Kurbinit. Dëshmi me rëndësi për familjen Skura është gjetja e stemës heraldike të kësaj familje, në të cilën del emri i fisnikut Anton Skura. Kjo stemë e kësaj familjeje gjendet në një pllakë varri, e cila u zbulua nga Teodor Ippen në Kuvendin Françeskan të Zojës Nunciatë në Kodër Marlekaj në Lezhë. Kjo stemë sot për fat  është në gjendje të mirëmbajtur e ekpozuar në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë. Ajo paraqet një ujk/luan të ngritur në dy këmbët e pasme me një brazdë të tërthortë. 

www.GIFCreator.me_RohuNY

Një mendim mbi “Stema e Skurajve

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: