Gjin Pjetri (1856-1914 )

Lindi ne Skuraj te Kurbinit ne nje familje me tradita patriotike qe kishte nje vazhdimesi shekullore qe nga koha e Skenderbeut ,ne lufte kunder pushtuesit osman.
Gjin Pjetri hyri ne rrjedhen e ngjarjeve historike qe perfshine Shqiperine nga rilindja kombetare deri ne shpalljen e pavaresise, vitet e kryengritjes se lidhjes se Prizrenit e gjejne fare te ri ,por ai me arme ne dore u gjend i gatshem perkrah luftetareve trima. Babai i tij Pjeter Marku dhe xhaxhai i tij Prenge Marku ishin ne ate kohe nder kreret e levizjes ne krahinen e Kurbinit. Lidhja e tyre shkonte gjer ne Tirane me Petrelajt dhe Toptanajt me te cilet kishin nje miqesi te vjeter.Ketu Gjini u njoh dhe me vellezerit Frasheri te cilet banonin aso kohe ne shtepine e Toptanajve.
Ky kontakt i dha rendesi veprimtarise se tij dhe u perforcua me percjelljen e Abdyl Frasherit ne Skuraj, me pas tek Gjomarkajt ne Mirdite ,dhe fis pas fisi deri ne Prizren. (1878 )
ne vitin 1883 Durgut Pasha filloi operacionet per shuarjen e kryengritjes se Lidhjes se Prizrenit dhe per zhdukjen e krereve te saj. U sul drejt Skurajt duke iu vene dhe njehere zjarrin kullave te Previzajve, por pa mundur te kape apo vrase ndonjerin prej kryengritesve te kesaj krahine. Ky zjarr perfshiu dhe gjithe krahinat e tjera te veriut deri ne Kosove.
Vecanerisht e madhe dhe aktive ishte veprimtaria e Gjin Pjetrit ne vitet 1900-1912 me personalitetin e tij dhe me nje pune kembengulse i bindi gjithe banoret e zones per te mos i paguar me taksa dhe per te mos i derguar nizame Turqise.
Kjo i terboi autoritetet Turke , ku me nje qellim te paramenduar i ftuan te gjithe kreret e fshatrave te Kurbinit dhe Krujes ne nje marveshje, ne Tallajbe te Krujes me 1904. ne mbledhje e siper autoritetet turke filluan te provokojne bisedimet, pala shqiptare e kryesuar nga Gjin Pjetri dhe Dull Kulla qe e fliste mire turqishten nuk pranuan bisedime dhe si thote kenga:
Fjale pas fjale pushka krisi,
Dhe me i pari Gjini e nisi .
Turqit u gjenden para nje force te armatosur mire ndaj u shpartalluan. Kjo fitore qe i dedikohej vecanerisht trimerise se Gjin Pjetrit njihet si lufta e Tallajbese. (1904 ) Filluan menjehere ndjekjet.. kush u kap perfundoi syrgjyn ne Egjipt.
Gjini i shpetoi vales se pare por jo asaj se dytes. U kap ne befasi.. por nga besnikeria e shokeve te tij nuk doli identiteti i tij i vertete, ndaj u denua vetem dy vjet.

Ne vjeshten e vitit 1912 ne qendren e Kurbinit ne Skuraj erdhen patriotet Ismail Qemali, Bajram Curri dhe Abdi Toptani per te takuar heroin e levizjes popullore te kurbinit Gjin Pjetrin i cili tashme ishte vene ne qender te levizjes per pavaresi.
Kur ne Vlore vendoseshin fatet e Shqiperise, ne Kruje erdhen serbet te cilet kishin kohe qe mesynin shkodren dhe gjithe veriun. Kjo situate pengoi ngritjen e flamurit ne Kruje prandaj epiqendra e ngritjes se flamurit ishte bere Miloti.
Sepse jo vetem qe ishte nje vend strategjik por dhe i mbrojtur mire nga forcat kryengritese.
KESHTU NE MENGJESIN E 28 NENTORIT TE VITIT 1912 NE QENDER TE PAZARIT NE MILOT, NE PRANINE E PATRIOTEVE KRYENGRITES SI : Gjin Pjetri, Gjoke Pren Hasani, Dede Mark Kola, Llesh Pjeter Preci, Llesh Pjeter Vathi, Mark Gjin Preni, Lazer Gjoka, Pren Ndrece Gega, Ibrahim Haxhiu, Shaban Kasemi, Nikolle Selala, Sali Bajrami, Pjeter Balozi, Nikoll Kol Gjini, Mark Ndrece Teska,Dede Marku, Taf Veliu, Pren Bardhoku, Ndue Gjok Preni, Llesh Bib Brozi , Dede Gjoka, Ndue Pashk Gjini, Nikolle Kol Mehilli. Preng Ndreca, Haxhi Saliu, Lik Asllani, Ndrece Piroli, Muharrem Hoxha , Ali Hyseni dhe shume te tjere, u ngrit flamuri i lirise dhe mbare krahina e Kurbinit u shpall e pavarur…
Pas cermonise se ngritjes se flamurit Gjin Pjetri mbajti nje fjalim te shkurter ku ne mes te tjerash tha: Turqit u larguan nga Kruja dhe gjithe Shqiperia per te mos u kthyer me kurre por lufta e popullit tone nuk ka mbaruar, pasi duhen luftuar pushtuesit serbe,per clirimin e plote te vendit tone.

Gjin Pjetri vdiq papritur me 25 shkurt 1914. Ai posa ishte kthyer nga nje feste ne nje fshat fqinj, U tha kesaj here qe tradhetia perdori helmin dhe e verteta keshtu ishte.
Para se te vdiste kishte thane tuj fsha qe nuk po me vjen keq qe po vdes por me vjen keq qe nuk po mberrij me pa mbretin qe po na vjen ne Shqipnine e lire. Ndersa revista ” Hylli i drites” numer 7/1913,faqe 280 pas vdekjes se ti shkruante : Gjin Pjetri iu dhimbs gjithkuj, Ka qene burre dhe shqiptar i vertete.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: