Telegrafikisht

09/01/2016

Stema e Skurajve

  Stema e SKURAJVE ne Muzeun Historik Kombetar ne Tirane. Familja Skura ishte njëra prej familjeve më të shquara të fisnikërisë së Arbërit në periudhën nga fundi i shekullit të XII deri në gjysmën e dytë të shekullit të XIV, me origjinë nga fshati me të njëjtin emër në krahinën e Kurbinit. Dera e Skurajve kishte një vend të rëndësishmë në hierarkinë e [ Lexo më shumë...]

1 Comment

Beteja e Albulenes

BETEJA E ALBULENES Albulena prita – prita, Ndal sulltan se te erdhi dita. Skenderbeu prej majes kalit, Si rrufeja zbret prej malit. Skenderbeu ja bani bene, Po te zura n’Albulene, Asnje gjalle nuk do te shpetoje, Fushen gjaku do ta mbuloje. Mbare ushtrine e mori hika Evrenozin ç’e zu frika. Me vrap pashe se te zu rreziku! Mjere kush mbeti, lum kush iku. Albulena gropa-gropa, Mbet [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Gjin Pjetri (1856-1914 )

Lindi ne Skuraj te Kurbinit ne nje familje me tradita patriotike qe kishte nje vazhdimesi shekullore qe nga koha e Skenderbeut ,ne lufte kunder pushtuesit osman. Gjin Pjetri hyri ne rrjedhen e ngjarjeve historike qe perfshine Shqiperine nga rilindja kombetare deri ne shpalljen e pavaresise, vitet e kryengritjes se lidhjes se Prizrenit e gjejne fare te ri ,por ai me arme ne dore u gjend i gatshem [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Kisha e shen Ndout

Shna Ndou (Shën Antoni) Shna Ndou lindi me 15 gusht të 1195 në Portugali. Në moshën 15 vjeçare u bë pjesë e Urdhërit Agostinian dhe në moshën 25-vjeçare u bë Françeskan. Në vitin 1946 Papa Pio XII e ka renditur Shën Antonin mes doktorëve të kishës katolike dhe i ka dhënë titullin Doktor Evangjelik. Bazilika më e madhe e Padovës i është përkushtuar Shën Antonit. Festa e [ Lexo më shumë...]

1 Comment