Jam Gjin Pjetri i Kurbinit ( Kurt Lika )

Gjin Pjetri ( 1856-1914 )
Lindi ne Skuraj te Kurbinit ne nje familje me tradita patriotike qe kishte nje vazhdimesi shekullore qe nga koha e Skenderbeut ,ne lufte kunder pushtuesit osman.
Gjin Pjetri hyri ne rrjedhen e ngjarjeve historike qe perfshine Shqiperine nga rilindja kombetare deri ne shpalljen e pavaresise, vitet e kryengritjes se lidhjes se Prizrenit e gjejne fare te ri ,por ai me arme ne dore u gjend i gatshem perkrah luftetareve trima. Babai i tij Pjeter Marku dhe xhaxhai i tij Prenge Marku ishin ne ate kohe nder kreret e levizjes ne krahinen e Kurbinit. Lidhja e tyre shkonte gjer ne Tirane me Petrelajt dhe Toptanajt me te cilet kishin nje miqesi te vjeter.Ketu Gjini u njoh dhe me vellezerit Frasheri te cilet banonin aso kohe ne shtepine e Toptanajve.
Ky kontakt i dha rendesi veprimtarise se tij dhe u perforcua me percjelljen e Abdyl Frasherit ne Skuraj, me pas tek Gjomarkajt ne Mirdite ,dhe fis pas fisi deri ne Prizren. (1878 )
ne vitin 1883 Durgut Pasha filloi operacionet per shuarjen e kryengritjes se Lidhjes se Prizrenit dhe per zhdukjen e krereve te saj. U sul drejt Skurajt duke iu vene dhe njehere zjarrin kullave te Previzajve, por pa mundur te kape apo vrase ndonjerin prej kryengritesve te kesaj krahine. Ky zjarr perfshiu dhe gjithe krahinat e tjera te veriut deri ne Kosove.
Vecanerisht e madhe dhe aktive ishte veprimtaria e Gjin Pjetrit ne vitet 1900-1912 me personalitetin e tij dhe me nje pune kembengulse i bindi gjithe banoret e zones per te mos i paguar me taksa dhe per te mos i derguar nizame Turqise.
Kjo i terboi autoritetet Turke , ku me nje qellim te paramenduar i ftuan te gjithe kreret e fshatrave te Kurbinit dhe Krujes ne nje marveshje, ne Tallajbe te Krujes me 1904. ne mbledhje e siper autoritetet turke filluan te provokojne bisedimet, pala shqiptare e kryesuar nga Gjin Pjetri dhe Dull Kulla qe e fliste mire turqishten nuk pranuan bisedime dhe si thote kenga:
Fjale pas fjale pushka krisi,
Dhe me i pari Gjini e nisi .
Turqit u gjenden para nje force te armatosur mire ndaj u shpartalluan. Kjo fitore qe i dedikohej vecanerisht trimerise se Gjin Pjetrit njihet si lufta e Tallajbese. (1904 ) Filluan menjehere ndjekjet.. kush u kap perfundoi syrgjyn ne Egjipt.
Gjini i shpetoi vales se pare por jo asaj se dytes. U kap ne befasi.. por nga besnikeria e shokeve te tij nuk doli identiteti i tij i vertete, ndaj u denua vetem dy vjet.

Ne vjeshten e vitit 1912 ne qendren e Kurbinit ne Skuraj erdhen patriotet Ismail Qemali, Bajram Curri dhe Abdi Toptani per te takuar heroin e levizjes popullore te kurbinit Gjin Pjetrin i cili tashme ishte vene ne qender te levizjes per pavaresi.
Kur ne Vlore vendoseshin fatet e Shqiperise, ne Kruje erdhen serbet te cilet kishin kohe qe mesynin shkodren dhe gjithe veriun. Kjo situate pengoi ngritjen e flamurit ne Kruje prandaj epiqendra e ngritjes se flamurit ishte bere Miloti.
Sepse jo vetem qe ishte nje vend strategjik por dhe i mbrojtur mire nga forcat kryengritese.
KESHTU NE MENGJESIN E 28 NENTORIT TE VITIT 1912 NE QENDER TE PAZARIT NE MILOT, NE PRANINE E PATRIOTEVE KRYENGRITES SI : Gjin Pjetri, Gjoke Pren Hasani, Dede Mark Kola, Llesh Pjeter Preci, Llesh Pjeter Vathi, Mark Gjin Preni, Lazer Gjoka, Pren Ndrece Gega, Ibrahim Haxhiu, Shaban Kasemi, Nikolle Selala, Sali Bajrami, Pjeter Balozi, Nikoll Kol Gjini, Mark Ndrece Teska,Dede Marku, Taf Veliu, Pren Bardhoku, Ndue Gjok Preni, Llesh Bib Brozi , Dede Gjoka, Ndue Pashk Gjini, Nikolle Kol Mehilli. Preng Ndreca, Haxhi Saliu, Lik Asllani, Ndrece Piroli, Muharrem Hoxha , Ali Hyseni dhe shume te tjere, u ngrit flamuri i lirise dhe mbare krahina e Kurbinit u shpall e pavarur…
Pas cermonise se ngritjes se flamurit Gjin Pjetri mbajti nje fjalim te shkurter ku ne mes te tjerash tha: Turqit u larguan nga Kruja dhe gjithe Shqiperia per te mos u kthyer me kurre por lufta e popullit tone nuk ka mbaruar, pasi duhen luftuar pushtuesit serbe,per clirimin e plote te vendit tone.

Gjin Pjetri vdiq papritur me 25 shkurt 1914. Ai posa ishte kthyer nga nje feste ne nje fshat fqinj, U tha kesaj here qe tradhetia perdori helmin dhe e verteta keshtu ishte.
Para se te vdiste kishte thane tuj fsha qe nuk po me vjen keq qe po vdes por me vjen keq qe nuk po mberrij me pa mbretin qe po na vjen ne Shqipnine e lire. Ndersa revista ” Hylli i drites” numer 7/1913,faqe 280 pas vdekjes se ti shkruante : Gjin Pjetri iu dhimbs gjithkuj, Ka qene burre dhe shqiptar i vertete.

Kenga e Gjin Pjetrit ( shkruar nga Dom Frano Ilia )

Ane e kand shqiptaret jan que,
Kane rrok armet jane tuj luftue,
Me qite jashte turkun e zi,
Shqiptarise me i dhane liri.
Ne toke te Kurbinit lshon kushtrim,
Njaj Gjin Pjetri i urte e trim,
Qonju burra ka ardh dita,
Gjithkund turkut ti veme prita.
Me qite jashte turkun e zi.
Vendit tone me i dhane liri.
Me ngrit flamurin kuq e zi.
Te lidhim bese dhe te lidhim fe.
Bashke me Krujen ne Tallajbe.
Xhelep turkut mos me i la.
Pushken kurre mos me ia da.
Asht que nkam te tan Kurbini.
Pas kushtrimit qe lishoi Gjini,
Kan dhane besen me luftue,
Turkut zi mos mju nenshtrue.
Kur ka nij Esat Toptani.
Se ket be Kurbini bani,
Qoi Man Musten ngarkue n’ar.
Tek Gjin Pjetri kryepar.
Theje besen qe lidh ke,
Ne tan Kurbinin mydyrr je.
Pese vete te tute ne grade nan ty,
Fol ojlleqe pa u kursy,
Sepse te gjitha ti jep pasha,,
Ma mire t’bie mos na bi hasha,
Ai Gjin Pjetri c’ka ka thane,
Nje bese kam dhe ia kam dhane.
Gjithe Kurbinit e Vogjilise,
Me ia rrite nderen Shqipnise.
E ju burra gjithe sa jini,
C’ka fale Zoti hani e pini.
Neser heret tre djelm te ri,
Shendoshe ju qesin der n’kufi.
Ne mbare Kurbinin ka que fjale,
Te rrokim armet burre dhe djale.
Kush lirine don me e fitue,
T’vije mbas meje me luftue,
Turku shpejt ka me na msy,
Burra besen mos me thy.
N’kodra t’Zhejes per nen kishe ,
Jan struk pritat porsi bishe,
Prin Gjin Pjetri, Llesh Bib Brozi,
Nikoll Ndreu, Pjeter Bajlozi,
E dy Lleshat prej Miloti,
Trima te cartun flake baroti.
E Llesh Vathi e Zef Piroli,
Pjeter Hidri e Ndrec Sokoli,
Prend Bardhoku me djelm tjere.
Tokes Kurbinit na i lane ndere.
E kur turqit kane fillue,
Me mbledh gjane ne Kruje me i que,
Gjithkah pushka ka marre gjame,
Me tu dridhe toka nen kame.
Asht perzi e gjithe ushtria
Me ba sulm po thrret burrnia,
Por se pret i pari t’mramin,
te poshte prroit e shef nizamin.
Tu e la me gjak at toke,
Kthej fitues Gjini me shoke.
Mirallaj ne t’madhe ushtri,
Me terbim ka hi ne Kurbi,
Ka ba be nat fene e vet,
Mbi te kshtenin me ba kjamet.
Kane marre malet pleq, gra, fmij,
kane lane plang e kane lane shpi.
Me ju pshtu thojve te turkut zi.
Burra djelm n’arm jane shterngu,
Dom Nikolli ju a ka que.
Ne kep e nkoder prite kane nxane,
Turkut shteg kun mos me i lane.
Ne Zheje dhe ne Lac batarja krisi,
Dhe n’Milot lufte e rrept nisi.
Gjimon mal e gjimon prru.
Mirallaj fort asht idhnu,
Shtepive zjarmin u ka vu,
Digj e piq o turk ktu pari,
Nuk topitet jo shqiptari.
Nuk jetojme ma nan robni,
Duem atdhe e dum liri.
Dum flamurin kuq e zi.
Mirallaj urdher ka dhane..
Njat Gjin Pjetrin gjalle me nxane.
Me xan gjalle me ba fani.
Mos me i lan kun plang n’Kurbi.
N’koder te Teskes topat gjimojne,
Mitraloze e pushke ushtojne.
Pese tabore kur kan msy,
Ne katun t’Skurajt me hy.
Ka krise pushka shpatit Kshqelit,
Jane derdh turqit gjithkah zabelit.
Pese tabore, gjashtdhjet burra.
Po shkon gjaku porsi gurra.
Besa jo gjaku i shqiptarit,
Po shkon rrkoje gjaku i barbarit.
Tyn e flake ka marre krejt mali
Turku hapin shpejt e nali
N’at tymtoje flak e shkendi,
Jane vjedh prrojt nja tre zapti,
Prend Nikoll Gjoka ju ka pri.
Ne kulle te Gjinit zjarm kan shti..
Digj e piq o turk barbari,
Por me zjarm smerret shqiptari.
Digj shtepia e digj kashtare,
Digj mullinj e digj mullare.
Gjithkund vendin e ka ndeze,
Qoj sulltanit faqe te zeze.
Gjithe at dite lufta vashdoi,
Mirallaj mbrapa dredhoi.
I la ne gjak e plot kori..
Por shqiptart n’dor smujt me i shti.
Thuj sulltanit e thuj barbarit.
Asht que nkam kombi i shqiptarit.
Mjaft ket toke e ke dhunue.
Dum ne liri na me jetue.
Dum atdhe e dum liri..
Dum flamurin kuq e zi.
Kur agoi e bardha drite.
Vesh e mbath e pushk tuj qite.
Mblidhen tok djelmt e Kurbinit,
Rreth parise e perreth Gjinit.
E Gjin Pjetri e Bajraktari,
Ngrejn flamurin qe na la i pari,
Pesqint vjet mshefun nen dhe,
Valon sot flamur mbi ne.
Se me gjak ne te kem ble.
Merr vale pushka e qiftelija..
T’gjithe brohorasin rrofte Shqipnija.
Rrnofte flamuri kuq e zi.
Mbi tok te lire te ksaj Shqipnije.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: