Telegrafikisht

2016

Tjeter humbje qe e fundos Laçin

Teuta ka arritur të marrë tre pikë me mjaft vlera në Laç, teksa për këtë ndeshje ka vendosur sulmuesi Andi Ribaj me dy golat e tij. Fieraku shënoi në pjesën e parë me penallti,ndërsa Laçi nuk arrin të barazojë dot me Akuinon nga penalltia. Ishte Moçka ai që arriti të presë gjuajtjen e brazilianit dhe pjesa e parë u mbyll 0-1. Në pjesën e dytë Ribaj shënon edhe një gol [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Te mallkoj me dashuri -POEZI nga Alida Kasmi

MOS E VRISNI PAFAJSINË Më dhëmb shpirti nuk duroj dot, kur shoh fëmijë që derdhin lot. Shkaku të jenë njerëz analfabetë që nuk bëjnë gjë tjetër vetëm marrin jetë. Kush ta dha ty këtë të drejtë të mbyllësh brenda një fis të tërë? A ka drejtësi në këtë jetë, përse askush nuk bën zë? Lerëni fëmijën të shkojë në shkollë, të lozë, të qeshë në oborrin e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

LËVDUAR QOFTË MULLIRI ! ( Mulliri i Skenderbeut )

Nga Aurel Plasari Ky mulli disashekullor i Kurbinit, që ka bluar drithët e bukës për dhjetëra brezni njerëzish të Arbnit, lëvduar qoftë! Lëvduar qoftë ai përballë bunkerëve të çnjerëzishëm që në Shqipërinë e sotme po i shndërrojnë në “monumente kulture” në kohë e sipër që mullirin, monument të mirëfilltë, e lënë të rrënohet. Në mos me 1/100-n, me siguri me [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Fitore jetike për Laçin

Skuadra kurbinase kete sezone ka patur paraqitjen me te dobet, mbase dhe nga niveli i skuadrave te tjera te cilat kane shume pak diference nga njera tjetra. Bruno Akuino është hero i Laçit me Vllazninë, teksa me golin e tij i dha fitoren kurbinasve. Luftë e fortë sportive në Laç mes vendasve dhe Vllaznisë, teksa loja është deri diku e barabartë, me epërsinë e lehtë të vendasve që [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Si te kursejme energjine elektrike

Me afrimin e dimrit dhe uljen e temperaturave, nje problem ne vete eshte dhe fatura e energjise elektrike e cila shpesh eshte e paperballueshme. Për të kontribuar në pakësimin e konsumit të energjisë dhe rrjedhimisht në kursimin e parave dhe ngadalësimin e faktorëve që sjellin ngrohjen globale, gjithsecili prej nesh mund t’ia nisë nga shtëpia e tij. Ja disa këshilla që nëse i [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Pse bota na quan Albania dhe origjina e emrit Shqipëri

Nga Eqrem Çabej Shqiptari i thotë vetes shqiptar, vendit të vet Shqipëri, Shqipni, po populli njihet në botë, sikundër dihet, lashtërisht si Albanais, Albanese etj., dhe vendi i tij si Albanie, Albania. Ky emërtim i dyfishtë ka arsyet e veta. Ai ka lidhje me disa rrethana të karakterit etnografik, të cilat janë specifike për Shqipërinë e për të kaluarën historike të saj. Duke [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Kenga e Kishes se Laçit -Kurt Lika

  Teksti Gjoke Beci Teteqindvjet ne Flake te Qiriut Ne Sebaste rron nje Keshtjelle Balle per balle rri me nje Shpelle Permbi Shpelle vjen nje shenjtor Vete Shna Ndoi me kryq ne dore Fryma e Shenjte e Perendimit I ka dhene bekim Kurbinit Gjergjit te madh ja bekoj shpaten Si mburoj per gjithe Europen Na bekoj sofrat ne voter Plorin ne are dhe krojet rrotull Shkollen shqip me mesime te mbara [ Lexo më shumë...]

0 Comments

BETEJA E ALBULENES ( video )

BETEJA E ALBULENES Albulena prita – prita, Ndal sulltan se te erdhi dita. Skenderbeu prej majes kalit, Si rrufeja zbret prej malit. Skenderbeu ja bani bene, Po te zura n’Albulene, Asnje gjalle nuk do te shpetoje, Fushen gjaku do ta mbuloje. Mbare ushtrine e mori hika Evrenozin ç’e zu frika. Me vrap pashe se te zu rreziku! Mjere kush mbeti, lum kush iku. Albulena gropa-gropa, Mbet ushtria [ Lexo më shumë...]

2 Comments